Xilə FK 29 mart 2018-ci ildə yaradılıb. Yaranma məqsədi Azərbaycanda futbolu yeni mərhələyə gətirib, yüksək potensialı olan perspektivli futbolçuları dünya futbol səhnəsinə çıxarmaqdır.
Komandanın yaranmasının təşəbbüskarı Royal Holdinq QSC-dir.Şirkət klubu İtaliyadan sifariş olunmuş forma,pulsuz təlim məşğələləri,professional video və foto çəkilişlərlə təmin edir.
Həmçinin baza yaradılıb ki orada futbolçuların fiziki və psixoloji hazırlığı keçirilir.Əvvəlcədən müəyyən edilmişdir ki, ilkin olaraq Xilə futbol komandasının fəaliyyəti yüksək futbol klubu kimi U15 komandaları arasında keçirilən Azərbaycan futbol çempionatında iştirak etsin.
Hal hazırda bütün planlar bu məqsədə yönəlib və məşqçilər heyyəti formalaşıb. Xilə futbol komandasının icraçı direktoru Gülağa Cabbarov komanda haqqında belə deyir: – “Hal hazırda Xilə futbol klubunda 25 futbolçu var.

FC Khila was established on March 29, 2018. The goal of creation is to bring football to a new stage in Azerbaijan as well as promising footballers to the World Football arena. Initiator of the club’s establishment is Royal Holding CJSC. The company provides the club with Italian uniforms, free trainings, professional video and photo shoots.
Also, a base was created in regard with physical and psychological preparation of football players. It was determined beforehand that FC Khila will initially take part in the Azerbaijani U-15 football championship as a high-profile football club.
Currently, all the plans are aimed at this goal and coaching staff has been formed. Executive Director of FC Khila Gulagha Jabbarov says about the team: “At present, 25 players act for Khila football club.